President Salva Kiir has reconstituted the Lakes state government by appointing representatives of the various party to the revitalized peace agreement.
Among the appointees are five advisors to the governor, Makur Kulang.
He also appointed 17 ministers and 7 county commissioners.
In the decree read on the state SSBC TV last evening, President Kiir further appointed 30 officials to the state Independent Commissions.
The appointees are representatives of the main SPLM party of the former Interim Transitional Government of National Unity, South Sudan Opposition Alliance, SPLM-IO, Other Political Parties, and the National Agenda, a partner to the former Interim Transitional Government of National Unity.
Upper Nile and Eastern Equatoria are the remaining states to have a reconstituted government.
Local governments in the administrative areas of Ruweng, Pibor and Abyei are also yet to be reconstituted.
State Advisors
Peter Agar Akucbai Kuc-Peace and Security Advisor-National Agenda ITGONU
Aruai Osman Bol-Economic affairs advisor-SSOA
John Sebit Magok-Legal affairs advisor- SPLMITGONU
Suat Gabriel Abdallah-Human rights advisor-SPLMITGONU
Alek Malaak Atem-Gender and social welfare advisor-SPLMIO
MINISTERS
Stephen Mathiang Deng-minister of cabinet affairs-SPLMITGNOU
Benjamin Makuer Mabor-Local government and law enforcement-SPLMITGONU
Beny Matur Mathiang-Peacebuilding-SPLM-IO
John Mayen chol Maker- Parliamentary and legal affairs- National agenda-ITGNOU
Samuel Maker Mading- information and communication-FDS
William Koji Kirjok- culture youth and sport- SPLMITGNOU
Majok Dhal Anhiem Dhal- Finance planning and investment-SPLMITGONU
Rebecca Enoch Machuoch- Trade and industry-SSOA
Pok Majak Daljang- Agriculture, environment and forestry-OPP
Timbar Kuol Maduor- Animal resources, fisheries and tourism -SPLM-IO
Philip Taban Chiir- Cooperative and rural development-SPLM-IO
Majur Mayom Awan-Housing and land public utilities-SPLMITGONU
Benjamin Awol Malual- Roads and bridges-SPLM-IO
Deborah Akech Kuchniin-labour and human resource development-SPLMITGONU
Dr. Jacob Akuocpiir Acuoth Kok- health-SPLM-IO
Kongor Deng Kongor- General Education and instructions-SPLMITGONU
Angelina Diing Mario-Gender children and social welfare-SPLMITGONU
INDEPENDENT COMMISSIONS
Yar Marial Dongrin-chairperson anticorruption commission-SPLMITGONU
Laat Mathinag Bol-Deputy chairperson-anti corruption commission-SPLM-IO
Saat Suliaman Chol Thok-Member- anti-corruption commission-SSOA
John Anei Ader- Member- anti-corruption commission-SPLMITGONU
Moses Guony Bol- anti-corruption commission-National agenda-ITGONU
Magur John Deng- chairperson, employees’ justice chamber-SPLMIO
Marko Tong Aliet- Deputy chairperson, employees’ justice chamber-SPLMITGONU
Aluak Muorwel Nyoot- member, employees’ justice chamber-SSOA
Andrew Ayuei Koro- member, employees’ justice chamber-SPLMITGOU
Akech Marial Dhieu-member, employees’ justice chamber-SPLMITGOU
Dr. Priscillah Arop Maliny-chairperson- HIV and aids commission- SSOA
James Malual Lual-deputy-chairperson-HIV and aids commission-National agenda-ITGONU
John Ariamic Manga- member-HIV and aids commission-SPLMITGONU
Nyanbuot Mahammad- member-HIV and aids commission-SPLMITGONU
Ajak Achardit Agok- member HIV and aids commission-SPLM-IO
Dut Malual Chahoc- chairperson, relief and rehabilitation commission-SPLMITGONU
Adhom Majok Diim-deputy relief and rehabilitation commission-SPLM-IO
Joseph Maker Amum- member-relief and rehabilitation commission-SSOA
John Tuur Saut-member relief and rehabilitation commission-DC ITGONU
Anyor Alit Madhol-member relief and rehabilitation commission-SPLMITGONU
Malok Makol Bol-chairperson, human rights commission-SPLM-IO
Mabor Majok Pec–Deputy chairperson- human rights commission-SPLMITGONU
Nancy Abeny Majur – human rights commission-SSOA
Barnaba Magok Mabor – human rights commission-SPLMITGONU
Enoch Makuoch Mayek- human rights commission-SPLMITGONU
Bullen Bol Aciinbai- chairperson-conflict resolution and reconciliation commission-SPLMITGONU
Hassan Abdulrahman Bar- deputy chairperson-conflict resolution and reconciliation commission-SSOA
Malual Macut Kot- member-conflict resolution and reconciliation commission-national agenda-ITGONU
Samuel Majak Adomic-member-conflict resolution and reconciliation commission-SPLM-IO
Agum Joseph Kuc- member-conflict resolution and reconciliation commission-SPLMITGOU
COUTY COMIISIONERS
Dr. Isaih Akol Mathaing- Cuibet County- SPLM-IO
Kaman Matur Ajaac- Rumbek Center-SSOA
Mapuor Malek Arop-Rumbek East County-SPLMITGONU
Arop Kumbai Dhalbeny-Rumbek North County – SPLMITGONU
Juma Dafala Rajab-Wulu County-OPP
Andrew Aceng Anhiem-Yirol West County-SPLM-IO
Johnson Malual Achiek-Yirol East County-SPLMITGONU
Simon Jok Geng-Awecrial County-SPLMITGONU